Ocak 15, 2019

TFD Özel Onur Ödülü

Türk Fizik Derneği Yönetim Kurulu, 2012 yılında aldığı bir kararla, fizik biliminin tanıtılmasına ve sevdirilmesine, bilim ve teknoloji alanında toplumda farkındalık yaratılmasına katkı yapanlar arasından fizikçi olmayan bir kişiye “ Türk Fizik Derneği Özel Onur Ödülü” vermeyi kararlaştırmıştır.

 

 

 

 

2018 Yılı Türk Fizik Derneği Özel Onur Ödülü- Prof. Dr. Yekta SARAÇ

2017 Yılı Türk Fizik Derneği Özel Onur Ödülü- Fatih ALTAYLI

2016 Yılı Türk Fizik Derneği Özel Onur Ödülü- Mehmet BÜYÜKEKŞİ

Ödül Mehmet BÜYÜKEKŞİ yerine TİM Başkan Vekili Mustafa ÇIKRIKÇIOĞLU’na törenle takdim edilmiştir.

2015 Yılı Türk Fizik Derneği Özel Onur Ödülü- Abdullah KALKAN

2015 yılında Kaymakam olarak görev yaptığı Bodrum ve İstanbul’da gerçekleştirilen bilimsel etkinliklere vermiş olduğu inanılmaz desteklerinden dolayı Abdullah KALKAN’a verilmiştir.

2014 Yılı Türk Fizik Derneği Özel Onur Ödülü- Abbas GÜÇLÜ

2014 yılında hem Milliyet gazetesindeki köşesinde ve hem de TV de eğitim – öğretim sorunları, halkımızın bilime olan ilgisinin artması yönündeki çabaları ve temel bilimlerin gelişmesi ve teknoloji üretimindeki öneminin kamuoyuna anlatılması, kamuoyu oluşturmasından dolayı Abbas GÜÇLÜ‘ye verilmiştir.

2013 Yılı Türk Fizik Derneği Özel Onur Ödülü- Prof.Dr.Mustafa İSEN

2013 yılında fizik biliminin de içinde olduğu temel bilimlerde yaşanan üniversitelerimizdeki öğrenci kontenjan sorunlarının çözümündeki çabaları ve temel bilimlerin dolayısıyla fizik biliminin teknolojinin gelişmesi ve üretimindeki öneminin üst düzeydeki makamlara hem anlatılması ve hem de yaptığı katkılardan dolayı Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri ve YÖK Üyesi Prof. Dr. Mustafa İSEN’e verilmiştir.

2012 Yılı Türk Fizik Derneği Özel Onur Ödülü- İsmet BERKAN

Yönetim Kurulu olarak “Türk Fizik Derneği Özel Onur Ödülü”nün ilkini, 2012 yılında Hürriyet gazetesindeki köşesinde temel bilim araştırmalarına ve bu bağlamda fizik biliminin önemine dikkat çekerek, halkımızın bilime olan ilgisinin artmasına ve fizik biliminin tanıtılmasına yaptığı katkılardan dolayı Hürriyet Gazetesi köşe yazarı İsmet BERKAN’a verilmiştir.